Modernizacja i rozbudowa Zakładu ZGO Pukinin w zakresie sortowni odpadów zmieszanych oraz pochodzących z selektywnej zbiórki
ZGO AQUARIUM Sp. z o.o. realizuje zadanie pn. „Modernizacja i rozbudowa Zakładu ZGO Pukinin w zakresie sortowni odpadów zmieszanych oraz pochodzących z selektywnej zbiórki”.
Wartość ogólna zadania: 23.707.201,93 zł.
Spółka otrzymała na ten cel dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w formie pożyczki w wysokości: 17.780.401,00 zł.
Przedmiotem inwestycji jest modernizacja i rozbudowa części mechanicznej istniejącej instalacji komunalnej do mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych i wydzielania z niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych frakcji nadających się w całości lub w części do odzysku. Instalacja wykorzystywana będzie również do przetwarzania odpadów komunalnych zbieranych selektywnie. Zakres inwestycji obejmuje wykonanie następujących obiektów i elementów związanych z rozbudową i modernizacją instalacji:
- Rozrywarka worków;
- Przenośniki;
- Automatyczna stacja załadunku frakcji pozostałej po procesie sortowania;
- Sito bębnowe 3-frakcyjne;
- Kabina wstępna;
- 2 kabiny sortownicze;
- Wykonanie pomieszczenia sterowni;
- Przenośnik bunkrowy;
- 4 separatory optyczne;
- Separator balistyczny;
- 2 separatory metali żelaznych;
- Stacja kompresorów;
- Konstrukcje wsporcze metalowe;
- Montaż instalacji technologicznej;
- Zasilanie, sterowanie, wizualizacja;
- Wykonanie i montaż prowadnic do kontenerów;
- Budowa Magazynu nr 2;
- Prace projektowe linii technologicznej;
- Demontaż starej linii do sortowania odpadów;
- Dokumentacja projektowa Magazynu nr 2;
- Pełnienie funkcji Inspektora nadzoru inwestorskiego nad budową Magazynu nr 2;
- Rozruch technologiczny;
- Doradztwo w zakresie nadzorów technologicznych.
Głównym celem realizacji inwestycji jest zwiększenie efektywności procesu sortowania odpadów komunalnych, selektywnych oraz zwiększenie ilości wydzielanych surowców wtórnych, a także automatyzacja procesów odzysku wybranych frakcji materiałowych przeznaczonych do recyklingu.
Ponadto dzięki rozbudowie Spółka dostosuje instalację do:
- uregulowań prawnych nakładających coraz wyższe cele w zakresie poziomów odzysku, przygotowania do ponownego użycia i recyklingu oraz coraz niższe limity poziomów składowania;
- zmian jakościowych zachodzących w strumieniu odpadów (m.in. poprzez zwiększenie elastyczności i funkcjonalności linii technologicznej, umożliwiającej pracę w różnych wariantach w zależności od bieżących potrzeb);
- zapewnienia konkurencyjności na rynku oraz opłacalności (m.in. poprzez zwiększenie efektywności procesu sortowania odpadów, zwiększenie ilości wydzielanych frakcji materiałowych, o lepszych parametrach jakościowych).
Realizacja inwestycji przyniesie korzyści środowiskowe, ekonomiczne i społeczne. Przyjęte rozwiązania wpisują się w bieżące trendy zmian i dostosowań zakładów przetwarzających odpady komunalne.

Komentowanie wyłączone.